Prokrastinácia drieme v každom z nás...

Autor: Miroslav Škombár | 26.8.2014 o 9:53 | (upravené 26.8.2014 o 10:15) Karma článku: 5,15 | Prečítané:  1449x

Čo je prokrastinácia? Som nakazený? Môže nás zabiť? Ako ju vyžiť vo svoj prospech??  

Prokrastinácia drieme v každom z nás... Dokonca ju môžeme rozvíjať, chvíľku si ju môžeme užívať a vôbec si neuvedomujeme, že môže zabiť náš osobnostný rast.

A kto osobnostne nerastie, akoby nežil.  Áno, prokrastinácia nás môže osobnostne zabiť.

                                       

                                          Je úžasné si vyložiť nohy na stôl pred telku,

                                       otvoriť pivo a sledovať zaujímavý film.... však???

 

Ako to viem???

Spomínate si na svoje školské časy? Keď ste ráno museli vstať, tak strašne skoro a ísť do školy? V zime, v lete jednoducho sme museli a neriešili ste to. MUSELI SME!!

Museli sme sa aj učiť a poniektorý sme to aj robili. Plán bol takýto: v škole sme dostali domácu úlohu. Povedali sme si, že si ju urobíme poobede doma. Žiaľ som sa šiel hrať vonku a jednoducho sme nestíhali spraviť si úlohu a učiť sa. „Nevadí „ povedal som si, „urobím si ju ráno“, nestíhal som. Ráno? Samozrejme sa mi nechcelo, tak som si to horko ťažko stihol narýchlo spraviť v škole.

Vtedy som to nejako nevnímal, no začal som v sebe pestovať prokrastináciu.  Dnes sa už nemusím učiť do školy, ale pripravovať sa do práce.

Vtedy som za to mohol dostať 5-ťku, no teraz môžem mať aj o 500€ nižší príjem.

Čo je prokrastinácia??? Chorobné odkladanie povinností na neskôr. Je podobná lenivosti. Na rozdiel od lenivosti, ktorá je fyzického charakteru, prokrastinácia je čisto psychická záležitosť.

Definícia by bola, my sa však v tomto článku budeme venovať obidvom týmto negatívnym vlastnostiam naraz.

Mali ste niekedy pred sebou nepríjemný telefonát a odkladali ste ho stále na neskôr...?  Až kým ste sa nepremohli a nezavolali ste. Po skončení telefonátu ste si povedali:“ V pohode, mohol som zavolať hneď“. Mali ste niekde vo vnútri, taký pocit malého víťazstva? Tento pocit nás silno nabáda k tomu, že proti prokrastinácii sa bojovať dá.

 

Jednoducho všetko je dôležitejšie ako, napríklad učiť sa na skúšku. Dokonca,  aj pozeranie sa len - tak na prázdnu stenu zrazu dáva zmysel...DDDDDD

Stretli ste sa s ňou?

Ako, kde, kedy, ako často.... Dáva mi, alebo mi skôr berie? Odpovede musí nájsť každý sám.

Ak s ňou skúsenosti nemáte, gratulujem vám, patríte medzi 20 % populácie.

Ak si nie ste istý, zamyslite sa ešte raz.

Ak ju máte, začnite sa obávať toho, že vám môže vo veľkej miere negatívne ovplyvniť život.

Zlá správa:  úplne sa z tejto choroby nikdy nevyliečite. Bohužiaľ. 

Dobrá správa: Môžete s ňou bojovať a obmedziť ju. A Dokonca využiť vo svoj prospech.

Ako?? Ako vyžiť vo svoj prospech chorobu? No nie chorobu, ako takú, ale to že o nej viete.

Keď, vezmeme do úvahy, že vaše činy a myšlienky ovláda vaše okolie, pretože je dokázané, že sme priemerom 5 ľudí s ktorými sme v najčastejšom kontakte. Môžeme si byť istý, že pokiaľ sme nakazený my, s veľkou pravdepodobnosťou sú aj oni. Tak ako ju môžem využiť???

Prestaňte prokrastinovať a buďte viac usilovný. Garantujem vám, že si to všimnete vy aj vaše okolie.

Jednoducho, vaša výhoda je, že čítate tento článok a práve ste sa dozvedeli, že prokrastinujete vo svojom živote. A uvedomujete si, že to zabíja váš osobnostný rast. Práve preto, ste to Vy kto to musí zmeniť. A jednoducho prestať prokrastinovať a byť lepší, ako vaše okolie. Jednoducho spraviť niečo navyše a vesmír vás odmení.

Možno aj zmeniť skupinu ľudí okolo seba, vyhľadávať ľudí, ktorý ma ťahajú v pred, a nie vysedávať s ľuďmi, s ktorými som protože......??? Prečo??? prečo vlastne som s týmito ľuďmi??? Však keby som si dorobil maturitu, mohol som mať lepšiu prácu, a keby som si urobil také, alebo onaké školenie mohol som mať vyšší príjem.

Ahaaaaa... samozrejme.... Všetko sa dá.... Máme na to celý život. Je to o tom, že naozaj musím opustiť svoju zónu komfortu a urobiť viac a hneď!!!

To bola teória a teraz poďme prakticky: v tom momente, ako vás napadne to čo máte spraviť, alebo vám to niekto povie respektíve rozkáže, urobte to!!!! Urobte to ihneď! Nenechajte priestor myšlienke: urobím to o chvíľu.  Alebo zajtra. Je to jediný spôsob. A to isté platí aj na lenivosť. Apropo. Poznáte aspon jedného špičkového športovca, ktorý je lenivý?

 

Pokiaľ ste sa v článku našli, nevadí. Vždy sa dá zachrániť. Na začiatok, skúste bojovať s prokrastináciou aspoň jeden týždeň. Sami uvidíte, aké výsledky vám tento boj prinesie. Budete prekvapený, koľko máte voľného času. Okolie vás pochváli. To je to najkrajšie: uznanie! Je to vážne ťažké, zažil som to na vlastnej koži. Už mesiac úspešne bojujem a viete čo??? Som neskutočne šťastný... Môj šéf v práci ma uznáva, moja priateľka ma miluje a môj pes schudol, lebo s ním pravidelne behám. DDDD

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?